W powiecie kolbuszowskim istnieje kilka atrakcyjnych ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Różnią się one m. in. długością tras, dlatego na pewno zarówno doświadczony piechur jak i osoba która tylko niekiedy spaceruje rekreacyjnie, znajdą dla siebie odpowiednią ścieżkę. Ścieżki te zawierają w sobie niemało atrakcji. Przemierzając je trafimy m.in na pomniki przyrody, zobaczymy “mini zoo”, obejrzymy wiele chronionych, rzadko już występujących roślinności. To świetny sposób także na aktywne, rodzinne spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Ścieżki mają walory edukacyjne, dlatego każdy z nas podczas spaceru z pewnością dowie się czegoś interesującego, o otaczającej nas leśnej przyrodzie.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „MAZIARNIA” istnieje od 2003 r. Mieści się w miejscowości Wilcza Wola, w pobliżu zbiornika wodnego “Maziarnia”. Jeżeli przyjeżdżamy na miejsce środkiem transportu innym niż rower, pojazd musimy pozostawić na jednym z pobliskich parkingów. Całkowita długość ścieżki to 3,5 kilometra. Pokonanie tego dystansu zajmuje około 1,5 godziny. Ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną “Maziarnia” można zwiedzać na rowerze lub pieszo. Trasa w okresie letnim pełni także funkcje wypoczynkowe, ze względu na pobliski zalew.
Pokonując ścieżkę, napotkamy po drodze 9 tablic edukacyjnych. Na miejscu mamy także możliwość zapoznania się z opisami roślinności, występującej w pobliskich terenach. Ciekawostką jest to, że odwiedzając ścieżkę możemy przejść miejscem, którym kiedyś królowie i książęta jeździli na polowania. Fragment trasy jest bowiem częścią dawnego traktu królewskiego. Korzystano z niego już w XIV wieku. Po drodzę, na każdym z przystanków znajdziemy stoły i krzesła, dzięki którym możemy odpocząć i podziwiać okoliczną przyrodę.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA “DYMARKA” powstała w 2003 r. Mieści się w Porębach Dymarskich. Ścieżka rozciąga się na dystansie aż 25 kilometrów. Pokonując trasę trafimy na zabytkowy kościół w Porębach Dymarskich, który z pewnością wart jest zwiedzenia. Trasa składa się z 3 pętli. Początek to mała pętla. Ma ona kolor żółty. Jej długość to około pół km. Pokonując ten dystans, zobaczymy 15 dębów, które mają status pomników przyrody. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też miejsce ze stołami, ławami, a także z paleniskiem i rusztem. Na trasie ścieżki napotkamy na urokliwą dolinę rzeki Przyrwa. Na dystans ścieżki składają się jeszcze dwie inne pętle.
Jedna z nich to mała pętla – oznakowana jest paskiem koloru biało-niebieskiego. Trasa ta ma 1,5 km długości. Kolejna pętla nosi nazwę “Królewskie Góry”. To dystans o długości 8 km. Oznaczono ją kolorem biało-zielonym. Na przebycie całej długości ścieżki jadąc rowerem, potrzebujemy około 4 godzin. Przejście jej całej pieszo zajmuje nawet 10 godzin i szczególnie polecane jest doświadczonym już piechurom.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „BIAŁKÓWKA” to ścieżka leżąca w miejscowości Nowa Wieś. Cały dystans pokonać możemy idąc pieszo, jadąc na rowerze lub konno. Na ścieżce napotkamy 11 tablic przystankowych, z informacjami na temat trasy. Zaraz na początku ścieżki przy parkingu, znajduje się tzw. “zielona klasa”, czyli miejsce gdzie znajdziemy stoły i ławki oraz wiele tablic, zawierających ciekawe informacje. Znajduję się tam również miejsce specjalnie przeznaczone na zorganizowanie ogniska. Ścieżka składa się z dwóch pętli – dłuższej i krótszej.
Całkowita długość trasy pętli dłuższej to około 4 km. Czas potrzebny na jej przebycie to około 2 godziny. Dłuższa pętla oznaczona jest kolorem zielonym. Krótsza pętla to trasa licząca około 1,5 km. Czas jaki potrzebny jest na pokonanie jej w całości to około pół godziny. Oznakowana jest czerwonym kolorem.
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA MORGI swój początek ma we wsi Kamień, tuż przy okolicznej leśniczówce. Cała ścieżka to dystans o długości 4 km. Przebyć możemy ją zarówno idąc pieszo, jak i jadąc rowerem. Miejsce to będzie doskonałe dla miłośników różnorodnej roślinności. Na trasie napotkamy na wiele rzadkich gatunków kwiatów i roślin, w pewnej części będących już pod ochroną. Przemierzając ścieżkę, odwiedzimy po drodze 5 przystanków dydaktycznych. Przy czwartym przystanku mamy okazję zobaczyć pałac myśliwski w Morgach – piętrowy budynek z wieżą. Nieopodal natrafimy także na zabytkową aleję. Najciekawszą atrakcją alei jest 200 wiekowych dębów szypułkowych. Drzewa te są pomnikami przyrody. Po przejściu dalej wyznaczoną trasą, znajdziemy się w “zielonej klasie” – czyli zadaszonym miejscu, gdzie możemy chwilę odpocząć czy rozpalić ognisko.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „ŚWIERCZÓWKA” ma miejsce we wsi Świerczów. Składa się z dwóch pętli o charakterze zamkniętym. Rozpoczynają się one i kończą tuż obok pobliskiego parkingu. Bez wątpienia dużą atrakcją tej ścieżki jest “mini zoo”, w którym odwiedzający zobaczą m.in. strusie, konie, ozdobne kury, świnki wietnamskie, dzikie króliki. Na całym dystansie trasy znajdują się przystanki ze stołami, ławkami, gdzie można chwilę odpocząć i kontemplować zastaną przyrodę. Znajdują się tam także tablice informacyjne, o tematyce leśnej i przyrodniczej. W “zielonej klasie” usytuowanej na początku trasy w pobliżu parkingu, często organizowane są spotkania leśniczych z dziećmi i młodzieżą. Podczas takich spotkań, leśniczowie przybliżają młodym osobom tematykę leśną i wprowadzają ich w tajniki m.in. życia dzikich zwierząt czy występującej w pobliskich lasach roślinności.