Wyszukiwarka firm, ogłoszeń i wiadomości

Dom rodzinny Janka Bytnara

Twoja firma na portalu Kolbuszowawsieci.pl

Dodaj firmę

Dom rodzinny Janka Bytnara to z pewnością jedno z najważniejszych historycznie miejsc w Kolbuszowej – o którym jak się okazuje, nadal nie wszyscy wiedzą. Położony przy ul. Nowe Miasto w starej części Kolbuszowej skromny budynek, to miejsce gdzie 6 maja 1921 roku na świat przyszedł Janek Bytnar, pseudonim “Rudy”. Na miejscu znajdziemy tablicę informującą, że w domu tym swoje życie rozpoczął bohater Warszawy czasów okupacji hitlerowskiej, członek Szarych Szeregów i Żołnierz AK – Jan Bytnar “Rudy”.

“Rudy” został także jednym z bohaterów dobrze znanej lektury szkolnej “Kamienie na szaniec”, Aleksandra Kamińskiego. Książka ta opowiada o prawdziwych wydarzeniach z czasów dzielnej i pełnej poświęcenia, warszawskiej walki z hitlerowcami. Jako członek Szarych Szeregów, Jan Bytnar uczestniczył w bardzo dobrze znanej Akcji pod Arsenałem, podczas której został uwolniony. Zginął w marcu 1943 roku, w konsekwencji odniesionych podczas brutalnego śledztwa urazów. Spoczął na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Janek Bytnar “Rudy” jest patronem liceum ogólnokształcącego w Kolbuszowej, ale także patronem wielu innych szkół, grup czy organizacji w całej Polsce. Za sprawą pełnej poświęcenia walki o wolność ojczyzny, a także zbyt wczesnej, męczeńskiej śmierci, stał się bohaterem polskiej młodzieży oraz wzorem odwagi i wszelkich cnót patriotycznych.