Skansen – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Strona internetowa

Adres

Wolska 36,
36-100 Kolbuszowa

Social media

Godziny otwarcia:

W sezonie turystycznym od kwietnia do października:

poniedziałek-piątek: 9.00 – 17.00

sobota, niedziela i święta: 10.00 – 19.00 /w październiku w godz. 10.00 – 18.00/

Poza sezonem turystycznym od listopada do marca:

poniedziałek-niedziela: 9.00 – 16.00

O skansenie

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej wiernie i barwnie przedstawia życie mieszkańców okolicznych wsi przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzając Skansen, poznamy obyczaje i kulturę chłopską przodków naszego regionu.

Codzienne zwyczaje ludowe Rzeszowiaków i Lasowiaków zaprezentowane są za pomocą ponad 80 obiektów. Ekspozycja rozciąga się na powierzchni niemalże 30 hektarów. W muzeum znajdują się m.in.: budynki inwentarskie, chałupy, spichlerze, stodoły, wiatraki, kuźnie i wiele innych. Do najstarszych zabytków, jakie obejrzeć możemy w Skansenie należy m.in. dwór z Brzezin z 1753r., czy spichlerz dworski z Bidzin z 1784r.

Naturalna aranżacja muzeum, ma na celu usytuowanie obiektów w środowisku jak najwierniej oddającym minione lata. Tak, aby każdy ze zwiedzających mógł zapoznać się z niemalże nienaruszonym krajobrazem podkarpackich wsi minionych stuleci i dekad.

Wnętrza poszczególnych chałup, wyposażono sprzętem i narzędziami odpowiadającymi wiernie czasom, w których były zamieszkiwane. Zwiedzający mają szansę poczuć ducha tamtych lat i obejrzeć, jak w minionym wieku wyglądała m.in praca rzeźbiarza, tkacza, zabawkarza, czy przedstawicieli innych zawodów.

Ponadto, na terenie muzeum mają miejsce interesujące wystawy. Wystawa młynarstwo – siła wiatru i wody, ekspozycja zbiorów pożarniczych czy drewnianych zabawek, to stałe atrakcje Skansenu. Oprócz nich organizowane są również ekspozycje czasowe.

Zabytkowe obiekty, budowle i wnętrza to nie wszystko co znajdziemy w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Na terenie kompleksu znajduje się także sklepik muzealny, a także kawiarnia czynna w sezonie letnim.